تبلیغات
مطالب اینترنتی - مطالب آبان 1396
 
مطالب اینترنتیاشتباه ترجمه خودکار فیس‌بوک منجر به بازداشت مرد فلسطینی شد


دانش > فناوری‌ – همشهری آنلاین:
رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که هفته گذشته مردی فلسطینی به دلیل ترجمه نادرست پست فیس‌بوکی‌اش توسط پلیس رژیم صهیونیستی دستگیر شد.

براساس گزارش BBC، این مرد در فیس بوك خود به عربی نوشته بود “صبح همگی به خیر” كه این عبارت در زبان عبری به اشتباه “به آنها حمله كنید” ترجمه شده‌بود و همین موضوع باعث دستگیری مرد فلسطینی شد.

پلیس رژیم صهیونیستی این مرد كارگر را برای مدتی بازداشت كرد اما پس از آنكه به اشتباه ترجمه‌ای پی برد،‌ او را آزاد كرد.

در پست این مرد، عكسی از او در كنار یك بولدوزر دیده می‌شود،‌خودرویی كه پیش از این در درگیری‌های میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌بود و همین موضوع ظن پلیس را افزایش داده بود.

میان حروف جمله محاوره‌ای “صبح همگی به خیر” به عربی و “به آنها آسیب بزنید” یا :حمله كنید” به عبری، تنها یك تفاوت كوچك وجود دارد. پیش از دستگیری این كارگر نیز با هیچ افسر عرب‌زبانی مشورتی انجام نگرفت و نیروهای پلیس تنها به قدرت ترجمه فیس‌بوك اتكا كردند.

سیستم‌های ترجمه آنلاین و هوشمند اگرچه طی سال‌های اخیر پیشرفتی قابل توجه داشته‌اند اما هنوز به مرحله‌ای از توانایی نرسیده‌اند كه بتواند به آنها اعتمادی 100 درصدی داشت. برای مثال سرویس ترجمه گوگل سال گذشته با ترجمه فدراسیون روسیه به “موردور” (نام منطقه‌ای تخیلی در كتاب ارباب حلقه‌ها) باعث شرمساری شركت گوگل شد. این ابزار كلمه روس‌ها را به اشغالگران و نام خانوادگی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این كشور را نیز اسب كوچك غمگین ترجمه كرده‌بود.

گوگل در آن زمان اعلام كرد ابزار ترجمه‌اش با بررسی الگوی صدها میلیون سند و متن به ترجمه واژه‌ها یا جملات می‌پردازد، اما از آنجایی كه معنی واژه‌ها با متنی كه در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند ارتباطی تنگاتنگ دارند،‌ترجمه آنها همچنان كار دشواری است.لینک منبع

مطلب اشتباه ترجمه خودکار فیس‌بوک منجر به بازداشت مرد فلسطینی شد در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :اشتباه ترجمه خودکار فیس‌بوک منجر به بازداشت مرد فلسطینی شد
http://mofidestan.ir/%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%87-%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d9%81%db%8c%d8%b3%e2%80%8c%d8%a8%d9%88%da%a9-%d9%85%d9%86%d8%ac%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d8%a8/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :